על הארגון

ארגון העיתונאים הוקם במסגרת ההסתדרות בינואר 2012, על רקע המשבר בענף התקשורת, על ידי קבוצת עיתונאים אשר שמה לה למטרה לשפר את מעמד העיתונאי ותנאי העסקתו, וכן להקנות כלים מקצועיים לעוסקים בתחום, על מנת לחזק את מעמדה של העיתונות. חברים בו כיום למעלה מ-3,000 עיתונאים – מכל התפקידים וכל כלי התקשורת – שהופכים אותו לארגון העיתונאים הגדול בישראל.

לארגון שלושה אפיקי פעולה מרכזיים:

התעסוקתי: ארגון העיתונאים הוא הארגון היציג ביותר מ- 25  גופי תקשורת – ביניהם חדשות 2, חדשות 10, הארץ, גלובס, וואלה, ידיעות אחרונות, Ynet ועוד. בחדשות 10 ובגלובס אף חתם הארגון על הסכמים קיבוציים שהטיבו ועיגנו את תנאי העסקתם של עיתונאים רבים והיה מעורב במאבקים על המשך קיומם של כלי תקשורת כגון ערוץ 10 והחדשות המקומיות. כיום הארגון פועל לחתימת הסכמים נוספים במספר רב של כלי תקשורת. לצד הייצוג הקיבוצי, ארגון העיתונאים מספק גם סיוע פרטני לחבריו השכירים והפרילנסרים. במסגרת זו חברים רבים כבר זכו ללווי משפטי בתביעות נגד המעסיק, להכנה לקראת שימוע, לייעוץ מקצועי לפני חתימה על חוזים חדשים ולסיוע בנושאים כספיים שונים.

המקצועי: ארגון העיתונאים מארגן אירועים מקצועיים, השתלמויות וסיורים שמטרתם לשפר את הכישורים העיתונאיים וללבן סוגיות חשובות, וכמו כן פועל לקידום עצמאותה וחוסנה של העיתונות בישראל. בין היתר ערך הארגון כנסים בנושא השפעת המעבר לדיגיטל על עתיד העיתונות, חיסיון מקורות, תוכן שיווקי והפעילות של התקשורת החרדית, סיורים לארכיון המדינה ולהכרת העיתונות במגזר הערבי, וקורסים ללימוד ערבית, ספרדית, קריינות ועמידה מול מצלמה. לפני כארבע שנים הצטרף ארגון העיתונאים כחבר למועצת העיתונות, ובמקביל הקים צוות שמורכב מעיתונאים ואנשי אקדמיה שמטרתו לקדם רפורמה בעיתונות הישראלית. בין היתר הוביל הארגון מחאה נגד הגשת כתב אישום נגד אורי בלאו, מעצר עיתונאים בהפגנות ופגיעה בסיקור ביהודה ושומרון.

חברה, רווחה ותרבות: במקביל למשימה להעלות את ההכנסות של העיתונאים, הארגון לקח על עצמו גם לצמצמם את ההוצאות שלהם. במסגרת זו כל חבר ארגון זכאי להצטרף לתוכנית הפנסיה של “מיטב דש” בדמי ניהול נמוכים, למועדון הצרכנות “ביחד בשבילך” של ההסתדרות החדשה, המעניק לחבריו הנחות משמעותיות באלפי בתי עסק ורשתות ברחבי הארץ ובהרשמה לבריכות ומועדוני ספורט, הצגות ומופעים, כתבי עת מקצועיים, מנוי מוזל לסינמטק, הנחות לטיסות וחבילות נופש ועוד הטבות שונות ומגוונות.