למה כדאי לשלם דמי חבר?

בקרוב יתקיימו הבחירות הראשונות בארגון העיתונאים. זכאים יהיו לבחור ולהיבחר רק חברי ארגון שיסדירו עד המועד הקובע את תשלום דמי החבר. בחירות אלו ישפיעו על עתיד הארגון, ובשל כך גם על מעמד המקצוע ועל תנאי ההעסקה של כולנו – ולכן אנו קוראים לכל מי שטרם עשה זאת, להסדיר את תשלום דמי החבר ולהשתתף בהליך. בפוסט זה מפורטות הזכויות שמקנה תשלום דמי החבר. בתחתית הפוסט מצורף הסבר כיצד לעשות זאת.

דמי חבר מהווים חלק משמעותי מזכות הקיום של ארגון עובדים, ומאחוריהם עומדת הגישה שהעובדים – ולא אף גורם חיצוני אחר – הם אלו שמממנים את הארגון שמייצג אותם ופועל למענם. ככל שנגבים יותר דמי חבר, כך לארגון עובדים יש יותר משאבים ואמצעים כדי לשפר את האופן שבו הוא מייצג את חבריו ולספק להם שירותים רבים וטובים יותר – גם ברמת הפרט וגם ברמה הקולקטיבית.

מעבר להשתתפות בבחירות, דמי החבר מקנים שורה ארוכה של הטבות כלכליות משמעותיות לחברי הארגון.

תשלום דמי חבר | זכויות ויתרונות מרכזיים:

  1. חבר ארגון העיתונאים, שמשלם דמי חבר, זכאי לטיפול משפטי בחינם. לשם השוואה, כל שעת ייעוץ אצל עורך דין פרטי מתומחרת במאות שקלים, והליך משפטי יכול בקלות לעלות יותר מ-10 אלף שקלים. כשאתם חברים בארגון אתם יכולים לפנות ללא הגבלה בכל פעם שיש לכם בעיה, שאלה, כשקיבלתם חוזה חדש או שהחליטו לשנות את תנאי ההעסקה שלכם.
  2. אפשרות להצטרף לתוכנית הפנסיה שבית ההשקעות מיטב דש מציע לחברי ארגון העיתונאים, עם דמי הניהול מהנמוכים ביותר במשק. החיסכון בדמי הניהול עשוי להגיע ל-100 אלף שקלים ואף מעבר לכך (בכפוף לגיל, לשכר ולמשתנים אחרים). ההטבה מוקנית גם לבני המשפחה של חבר הארגון, מה שמגדיל בהרבה את החיסכון. הסברים על התוכנית אפשר למצוא בקישור הזה
  3. שלל הטבות והנחות: המרכזיות שבהן הן האפשרות להצטרף למועדון הצרכנות של ההסתדרות ולמועדון הצרכנות הו”ט, ששייך להסתדרות ההנדסאים והטכנאים ומקנה עשרות אלפי הנחות בבתי עסק רבים. מועדוני הצרכנות הללו יכולים לחסוך לחברי הארגון עשרות ואף מאות שקלים לחודש במגוון סוגי רכישות. לחברי הארגון יש גם אפשרות לרכוש כרטיסים מוזלים דרך האתר מגה-לאן (מוזמנים לפנות אלינו כדי לקבל את הקוד) בימים אלו אנו עובדים על הטבות נוספות, ואתם מוזמנים לשלוח לנו דברים שהייתם רוצים שנארגן.
  4. אירועים מקצועיים ופעילויות שונות: השתלמויות, קורס ערבית, הקרנות של סרטים בנושא עיתונות, קבוצת כדורגל ועוד – כולן בחינם או במחיר מוזל, תוך חיסכון של עשרות ואף מאות שקלים.
  5. דמי החבר מאפשרים לנו להשקיע עוד משאבים במאבקים עקרוניים שנוגעים לכולנו ושעד להקמת ארגון העיתונאים פשוט הוזנחו: כגון מעמד העיתונאי ותנאי העסקתו, אלימות נגד עיתונאים, בלימת חקיקה בעייתית, פגיעה בחופש העיתונות, ביצור מעמדו של החיסיון העיתונאי ועוד.
  6. הזכות לבחור ולהיבחר בבחירות להנהגת ארגון העיתונאים מוקנית רק לחברים ששילמו את דמי החבר.
  7. חברים משלמים זכאים גם לקבל תעודת עיתונאי של ארגון העיתונאים (לאחר עיכוב רב, התעודות צפויות לצאת בשבועיים הקרובים).

שירותים אלה של הארגון מותנים בתשלום דמי חבר. חברי ארגון שלא יסדירו את דמי החבר לא יוכלו ליהנות מרוב הזכויות וההטבות שמצוינות מעלה, אך ימשיכו להיחשב חברים בארגון לצורך ההתארגנות במקום העבודה.

גביית דמי החבר מתבצעת באחד משני האופנים הבאים:

  1. תשלום באופן פרטני לעיתונאים שמועסקים בחוזים אישיים או פרילנסרים (שזה אומר כולם מלבד מי שמועסק במסגרת הסכם קיבוצי). התשלום הוא בגובה 25 שקלים בחודש (בכרטיס אשראי או הוראת קבע) והוא נגבה אחת לחודשיים. סטודנטים וגמלאים נהנים מדמי חבר מוזלים בגובה 12 שקלים בחודש (בכפוף להצגת תעודה).
  2. גבייה דרך תלוש השכר במסגרת הסכם קיבוצי: כל חבר בארגון שמועסק דרך הסכם קיבוצי, המעסיק שלו מעביר 0.95% משכרו מדי חודש כדמי חבר (עובדים אחרים שמועסקים באותו הסכם קיבוצי אך אינם חברים בארגון היציג משלמים באותו אופן 0.8% משכרם). כל זאת עד לתקרת שכר של 16,098 שקלים בחודש, שמעליהם גובה דמי החבר נעצר. הסכומים שמשלמים חברים שמועסקים בהסכם קיבוצי גבוהים יותר, מאחר שהיקף השירותים שהם מקבלים מהארגון גדול יותר באופן משמעותי, ומתבטא גם בניהול משאים ומתנים, הליכים משפטיים קיבוציים, ליווי מאבקים וכו’ – שלרוב יש בצדם גם יותר הישגים והשפעה.

* כך או כך, אין כפל גבייה של דמי חבר. חבר ארגון שכיום מועסק בחוזה אישי ויתחיל לשלם באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע, גבייה זו תיפסק אם ייחתם הסכם קיבוצי ויחל תשלום דרך התלוש.

אנו מבקשים מכלל החברים להסדיר את התשלום ביוזמתם ובהקדם, וכך לאפשר לנו להשקיע את מרב המרץ באתגרים האחרים שלנו – להילחם על חופש העיתונאי, להקים עוד ועדים, לקדם משאים ומתנים לשיפור תנאי ההעסקה, לעבוד על הדמוקרטיה הפנימית של הארגון וכו’.

מי שטרם משלם דמי חבר ומעוניין להסדיר את התשלום (25 שקלים בחודש) באמצעות כרטיס אשראי יכול לעשות זאת באמצעות הטופס שבקישור המצורף. את הטופס יש למלא בכתב ברור ולשלוח לפקס מספר 03-6921366 או לכתובת המייל members@itonaim.org.il. לשאלות ובירורים בנושא דמי חבר ניתן לפנות אל אירית יוסף, הרכזת המנהלית של ארגון העיתונאים, באמצעות מייל זה או עד השעה ארבע מדי יום בטלפון 03-6921700. למי שמתקשה עם הדפסות וכד’, ניתן לשלוח מייל לאירית עם מספר הטלפון שלכם, והיא תחזור אליכם כדי להסדיר את התשלום טלפונית.