לוגו ארגון העיתונאים בישראל

היסטוריה בענף: ארגון העיתונאים הכריז על הקמת 8 ועדים

חברים יקרים שלום,

זהו יום היסטורי לעולם העיתונות הישראלי: הבוקר הכריז ארגון העיתונאים על הקמת ועדים יציגים בשמונה כלי תקשורת – חברת החדשות של ערוץ 2, חברת החדשות של ערוץ 10, מעריב, גלובס וארבע מתוך חמש החברות שמפיקות את מהדורות החדשות המקומיות בכבלים (ירושלים, תל אביב, באר שבע וחיפה). בכל אחד משמונת כלי התקשורת הללו הצטרפו לארגון יותר משליש מהעיתונאים, ואי לכך החל מהיום אנחנו מייצגים על פי חוק את כלל העיתונאים באותם כלי תקשורת.

זהו יום חשוב לארגון העיתונאים. הקמתם של שמונת הוועדים מהווה קפיצת מדרגה משמעותית ביכולת שלנו להגן על תנאי ההעסקה של 1,200 חברי הארגון. אם עד כה בעיקר סייענו לכל חבר בצורה פרטנית באמצעות הליווי של עורכי הדין שלנו, הרי שמהיום ואילך עומד לרשותנו גם הכלי הקיבוצי. או במילים פשוטות יותר: 1,400 העיתונאים שמועסקים באותם שמונה כלי התקשורת (גם אלו שטרם הצטרפו לארגון) מפסיקים להיות לבד מול המעסיק. זהו הישג יפה,אבל רק תחילת הדרך. המטרה היא לאגד את כל העיתונאים בישראל.

כ-30 שנה חלפו מאז שפורקה כמעט לחלוטין העבודה המאורגנת בעולם העיתונות – 30 שנה שבמסגרתן לימדו אותנו שלבד זה הכי טוב: הרגילו אותנו שכל עמית הוא אויב פוטנציאלי; כתבו לנו בחוזה שאסור לספר לאיש כמה אנחנו משתכרים; הפחידו אותנו עם סיפורים על מקומות עבודה שבהם כולם מתוגמלים בדיוק אותו דבר ואף אחד לא מתאמץ; וגרמו לנו להבין שמי שידבר על התאגדות ימצא את עצמו מפוטר. לטוב ובדרך כלל לרע – נותרנו לבד.מהיום מילת הקסם היא ביחד, והוועד הוא הכלי שהופך את ה”ביחד” לכוח – כוח לנהל דיאלוג מול המעסיק, כוח להגן על העובדים ולשפר את מצבם.

להקים איגוד עיתונאים מאפס, לצרף אליו יותר מ-1,200 חברים בפחות מחמישה חודשים ולהקים ועדים בכלי התקשורת החשובים בישראל – זה לא דבר פשוט, אבל האתגר הגדול עוד לפנינו: לעצב עבודה מאורגנת שתתאים לעולם העיתונות ולאופי המיוחד של המקצוע שלנו. עבודה מאורגנת שתתבסס על דיאלוג ותחזק גם את העיתונאים וגם את כלי התקשורת שמעסיקים אותם. עבודה מאורגנת שתאפשר לנו להתפרנס בכבוד ולעשות עיתונות איכותית ומקצועית.

היום אנחנו יוצאים למסע למען שיפור חייהם של 1,400 עיתונאים במדינת ישראל. מעתה הם מיוצגים. מעתה יש מי שעומד לצדם, ויש מי שידאג שקולם יישמע – ויילקח בחשבון – בכל מה שנוגע לעתידם במקום העבודה. יש מי שיילחם עבורם ועבור זכויותיהם. בימים ובשבועות הקרובים נמשיך לצרף חברים כדי להגיע ליעד הזה, לוועד, בכל כלי התקשורת בישראל. עידן חדש נפתח היום בתחום שלנו. עידן התקווה.